Jūs atrodaties šeit

Iniciatīvas #energovienoti dalībnieki izzina siltuma ražošanas noslēpumus

31/05/2022

Noslēdzoties iniciatīvai #energovienoti , AS “RĪGAS SILTUMS” lielo balvu par radošāko darbu, atainojot ikdienas rīcību, kas palīdz samazināt energopatēriņu, saņēma Mores pamatskolas 6.klases skolēni.  Balva – siltumcentrāles “Imanta” apmeklējums, izzinot siltuma ražošanas noslēpumus, un piemiņas veltes – tika piešķirta par labāko radošo darbu, kas iedvesmo arī citus pārdomāti lietot energoresursus, tādējādi mazinot Latvijas atkarību no importētiem energoresursiem un vienlaikus arī iestājoties pret karu Ukrainā. Siltumcentrālē “Imanta” atrodas viena no Latvijā lielākajām un tehnoloģiski mūsdienīgākajām biokurināmā katlumājām. Ekskursijas laikā skolēniem bija iespēja iepazīties ar inženieru darbu, izstaigāt teritoriju, ražošanas telpas, tāpat arī iepazīties ar operatoru vadības pulti, kurā noris attālināta iekārtu vadība, un uzdot visus interesējošos jautājumus.

Visvairāk skolēnus un arī pavadošās skolotājas pārsteidza iekārtu milzīgie izmēri un tas, ka tik lielā teritorijā un ēkās tikpat kā neredz cilvēkus – lielākā daļa procesu notiek automatizēti, bez darbinieku tiešas klātbūtnes. Skolēni atzina, ka ekskursija bijusi aizraujoša un pārsteigumiem bagāta, vēlējās uzzināt, kāda izglītība nepieciešama, lai nākotnē varētu strādāt AS “RĪGAS SILTUMS”, un atvadoties teica, ka nākamgad atkal brauks ciemos.  

Ko mēs skolēniem parādījām? Ekskursijas foto reportāža bildēs:

Sagaidām mūsu uzvarētājus!

Siltumtīkli – pilsētas asinsrite. Neliela ieskats – kā siltums nonāk līdz rīdzinieku dzīvokļiem?

Izskatās, ka ir interesanti...

Ķiveres galvā un gatavi doties izpētē!

Vērojam operatīvā personāla vadības pulti un attālināto iekārtu kontroli (attēlā redzama tikai neliela daļa no šīs pults). Un – kā vēlāk izrādīsies – teju vienīgos darbiniekus, ko sastopam.

Skolēni:  Vai šajā 120m augstajā skurstenī var arī iekļūt iekšā?

RĪGAS SILTUMS: Jā, var.

Skolēni: Vai tad tur nav tik karsts, ka var sadegt?

RĪGAS SILTUMS: (ko RĪGAS SILTUMS atbildēja skolēniem, mēs šobrīd nekomentēsim, bet, ja arī jūs vēlaties to noskaidrot, tad piesakieties ekskursijai)

Un šādi tas izskatās no augšas.

Dodamies uz biokurināmā katlumāju:

Lai te visus stāvus izstaigātu, ar sportu jābūt uz “tu”. Klases audzinātāju, direktori un arī bērnus pārsteidz …darbinieku klātbūtnes neesamība. Jo pa ceļam gandrīz nevienu cilvēku nesatiekam. Vai tiešām viss darbojas pats no sevis? 

Esam šķeldas noliktavā. Kādā brīdī sāk darboties lielais kauss, un atkal jau pamanām to, ka viss darbojas automatizēti, bez cilvēku klātbūtnes. Dažiem bērniem mājās  ir malkas apkure. Parunājamies par to, cik ilgam laikam uzņēmumam  pietiek ar šādu šķeldas apjomu,  un kā tiek domāts par to, lai Latvijas meži atjaunotos.

Pa ceļam uz izeju ieskatāmies krāsnī, kas ir …teju pašu skolas izmērā.

Ekskursija it kā beigusies, bet tajā brīdī pieved šķeldu. To nedrīkst laist garām – skrienam skatīties!

Paldies par brīnišķīgiem un zinātkāriem skolēniem! Ceram, ka kādu dienu jaunieši atgriezīsies pie mums jau kā jaunie speciālisti.

Iniciatīvu #Energovienoti īsteno Rīgas Tehniskās universitātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūts, Rīgas dome, AS “RĪGAS SILTUMS”, Rīgas Enerģētikas aģentūra, «Elektrum» Energoefektivitātes centrs un Ekonomikas ministrija. Šobrīd vēl aktuālāk nekā jebkad iepriekš ir visām pusēm aktīvi rīkoties, lai samazinātu energopatēriņu gan individuālā, gan nacionālā mērogā – katram iedzīvotājam ir būtiski samazināt rēķinus par patērēto enerģiju, bet valstij kopumā kļūt energoneatkarīgākai no importētiem energoresursiem, vairot klimatneitralitāti un sasniegt Eiropas Zaļā kursa noteiktos mērķos. Īstenojot iniciatīvu, partneri arī pauž vienotu nostāju pret Krievijas iebrukumu Ukrainā. 

Pievēršot lielu vērību agrīnai izpratnes veidošanai, iniciatīvas partneri aicināja tajā piedalīties vispārizglītojošo skolu klases. Tām bija jāsagatavo video, plakāts, komikss vai cits vizuāls materiāls, kurā atainota ikdienas rīcība, kas palīdz samazināt energopatēriņu.